Bezpečnosť zapojenia - poistky (Fuses)
Všeobecne LED pásiky ako aj adresovateľné RGB-IC LED pásiky môžu odoberať veľa prúdu (ampérov). Zatiaľ čo väčšina ľudí sa zvyčajne obáva nebezpečenstva vysokého napätia, nízke napätie + vysoký prúd môže byť tiež nebezpečné, pretože za určitých okolností môže ľahko predstavovať nebezpečenstvo požiaru. V závislosti od veľkosti nastavenia (počet LED diód, ktoré chcete ovládať), použite tieto tipy, ktoré vám pomôžu usmerniť zapojenie:
Dimenzujte napájací zdroj pre vašu inštaláciu nahor aj nadol, aby ste im poskytli dostatok prúdu a nepredstavovali zbytočné riziko. Je lepšie napájať 30 LED s 10W (2A x 5V) napájacím zdrojom ako so 100W (20A x 5V) napájacím zdrojom, pretože sa nemusíte obávať potenciálu, že cez tenké vodiče pretečie toľko ampérov, ktoré môžu spôsobiť zahrievanie vodičov a následne požiar. Preto je tiež veľmi dôležité hlavne pri “vstrekovaní energie“, aby sa zvolili dostatočne hrubé vodiče. S výberom vhodného napájacieho zdroja pre váš projekt vám pomôže článok z BLOGU - Ako vybrať ten správny napájací zdroj?
Keď zvyšujete počet LED, zvyšujete počet ampérov, ktoré bude musieť váš napájací zdroj poskytnúť. S čím viac ampérmi pracujete, tým viac si musíte dávať pozor na zapojenie a istenie pomocou poistiek. Bežne sa používajú klasické nožové autopoistky založené v púzdre určenom na elektroinštalačné zapojenie.
Napríklad, ak chcete napájať svoje LED diódy z uzavretej olovenej batérie (napr. autobatérie), musíte byť veľmi opatrní na prúd. Tieto druhy batérií môžu napájať stovky ampérov, takže sa musíte uistiť, že počas zapojenia používate poistky na ochranu pred skratmi. Na druhej strane, ak používate vreckové USB powerbanky, majú tendenciu byť prúdovo obmedzené (väčšina poskytuje iba 1-2A max), takže sa nemusíte starať o poistky (fuses).
Malé zapojenie (< 50 LED):
Pri malých inštaláciách ktoré si nevyžadujú veľké množstvo ampérov na prevádzku (2A Max) je možné napájať z powerbanky. V tomto prípade nie je treba inštalácie poistiek do zapojenia. Aplikácia WLED v príslušných ovládačoch má skvelú vstavanú funkciu automatického obmedzenia prúdu, ktorá vám pomôže zjednodušiť zapojenie a udržať veci v bezpečí.
Stredné zapojenie (50 – 300 LED):
Pre stredne veľkú zostavu 50-300 LED by ste mali zvoliť napájací zdroj, ktorý dokáže poskytnúť dostatočný výkon. Pri nastaveniach s viac ako 200 LED by ste mali zvážiť vstrekovanie energie ak si to LED zapojenie vyžaduje. Keď vykonávate vstrekovanie energie, uistite sa, že vaše káble sú dimenzované na prúd, ktorý cez ne chcete poslať. Ako hrubý návod by ste nikdy nemali používať nič tenšie ako 22AWG (0,34mm²) vodič na vstrekovanie energie.
V prípade stredne veľkých zapojení by ste mali pridať poistky, ak je váš zdroj napájania nad 100Wattov. Berúc do úvahy inline poistku na každom vedení vstrekovania energie.
Väčšie zapojenie (300+ LED):
S čím väčšou energiou pracujete, tým viac musíte byť opatrní pri zapájaní. Pri väčších inštaláciách ktoré si vyžadujú vstrekovanie energie je najlepšie napájať LED pásik priamo z napájacieho zdroja a paralelne pripojiť napájanie k riadiacej jednotke. Taktiež v prípade väčšieho zapojenia by ste mali pridať poistky, ak výkon vášho zdroja napájania presahuje 100Wattov.
Poistku by ste mali umiestniť čo najbližšie k napájaciemu zdroju, na kladný V+ vodič (nie GND uzemnenie), aby cez ňu pretieklo čo najviac prúdu. To spôsobí, že poistka vyhorí, ak dôjde k skratu napájacieho vstrekovacieho vedenia, namiesto toho, aby sa váš napájací injekčný vodič alebo LED pásik zahrial. Zvoľte si poistku, ktorá je dimenzovaná presne nad to, čo očakávate od svojho LED pásika. Ak napríklad počítate, že vaše LED diódy budú odoberať najviac 4,5A, vyberte 5A poistku.
Najprv prispôsobte veľkosť vodiča vstrekovania elektrickej energie vodiču inline poistky. Ak je vložená poistka dodávaná s 17AWG (1mm²) vodičom, mali by ste použiť 17AWG alebo hrubší vodič pre váš vstrekovací vodič. Ak použijete tenší vodič, oslabíte účinnosť inline poistky a riskujete, že sa vám v prípade poruchy zahreje vodič vstrekovania energie, namiesto prepálenia poistky.
Záver:
Vždy skontrolujte prierez vodiča a menovité hodnoty prúdu (ampérov), ktoré ním budú pretekať a uistite sa, že vodič zvládne potrebné zaťaženie.
Viac drôtov s nižším prúdom je bezpečnejšie ako menej drôtov s vyšším prúdom.
Uistite sa, že všetky poistky sú tavené tesne nad ich maximálnym prúdom.
Poistky by mali byť umiestnené na plusových V+ vodičoch čo najbližšie k zdroju napájania.
Aplikácia WLED v príslušných ovládačoch má skvelú vstavanú funkciu automatického obmedzenia prúdu, ktorá vám pomôže zjednodušiť zapojenie a udržať veci v bezpečí tým, že softvérovo obmedzí povolené množstvo pretekajúceho prúdu do LED pásika na úkor celkového zníženého jasu LED diód.