Doprava ZDARMA pri nákupe už nad 60 EUR

Vnútorná schéma RGB-IC LED pásikov

RGBIC LED strips-IC chip-02

LED čip (puzdro)

LED čipy sú hlavnou súčasťou každého LED pásika, ktoré vyžarujú svetlo. Sú vyrobené z polovodičových častíc, ktoré svietia, keď nimi prechádza elektrický prúd. Svetelný výkon LED pásikov závisí od počtu, veľkosti a tvaru týchto čipov.

LED čip je vlastne puzdro v ktorom sú umiestnené všetky potrebné prvky na to, aby LED dióda svietila a mohla byť individuálne ovládaná. V prípade RGB LED čipu (SMD5050) sú tu tri R-G-B diódy spolu s riadiacim IC čipom (integrované obvody) a taktiež potrebné integrované rezistory alebo kondenzátory. Pri klasických čisto bielych LED pásikoch tieto LED čipy môžu mať rôzne veľkosti a sú označované štvormiestnym číslom, ktoré vyjadruje jeho rozmer v milimetroch (viď. obrázok nižšie). 

all-size-of-led-strip-chips

all-size-of-led-strip-chips-mobile

IC čip

Tento integrovaný obvod je "mozgom" celého LED pásika. Prijíma dátový signál a riadi svietenie jednotlivých LED diód.

Obvodová doska 

Všetky prvky LED pásikov sú usporiadané na doske plošných spojov (PCB). Tieto dosky sú dostatočne flexibilné, čo vám umožňuje tvarovať LED pásik podľa potreby. Po celej dĺžke tejto PCB sú naznačené strihateľné čiary, podľa ktorých je možné LED pásik odstrihnúť bez toho aby sa pásik akokoľvek poškodil.

Rezistor "R" (odpor Ω) 

Rezistor na LED pásiku riadi tok elektrického prúdu, aby každá dióda dostala presne určené množstvo prúdu pre optimálnu svietivosť. Ak LED pásikom prechádza nadmerný elektrický prúd, hrozí nenávratné poškodenie diód. Vďaka rezistorom svietia všetky diódy na LED pásiku rovnako jasno. Udržuje tok napätia a prúdu pod kontrolou a zaisťuje optimálny výkon. 
Na rozdiel od klasických LED pásikov, kde sú rezistory často viditeľné ako samostatné súčiastky, na RGBIC LED pásikoch sú rezistory integrované priamo do každého jednotlivého LED čipu.

Kondenzátor "C"

Kondenzátor sa používa v LED pásikoch na zabezpečenie rovnomerného a konzistentného osvetlenia a pomáhajú filtrovať elektrický šum. Stabilizuje napájanie a znižuje blikanie alebo iné nežiaduce elektrické efekty. Všetky LED pásiky sa však nedodávajú s kondenzátormi. Zvyčajne sa nachádza na adresovateľných RGBIC LED pásikoch s integrovanými obvodmi.

Diódy 

Sú to polovodičové zariadenia, ktoré majú tiež schopnosť kontrolovať farbu. Kombináciou troch R-G-B diód nám umožňuje teda vytvoriť až 16 miliónov odtieňov farieb. Je dôležité zachovať smer toku elektrického prúdu cez LED pásik. Ak náhodou potečie prúd opačne, poškodia sa LED čipy. Z týchto dôvodov sa používajú diódy na zabezpečenie toku prúdu iba v jednom smere. Smer toku elektrického prúdu a dát je na RGBIC LED pásiku zvyčajne označený šípkami. 
Každá LED dióda na RGBIC pásiku môže byť ovládaná samostatne. To znamená, že môžete nastaviť rôznu farbu a jas pre každú jednotlivú LED, čo umožňuje vytvárať komplexné svetelné efekty a animácie.

Stopy medi

Medené stopy na doske plošných spojov (PCB) LED pásikov fungujú ako elektrický vodič. Vytvára dráhu pre prúd tečúci zo zdroja do jednotlivých LED pásikov a ďalších komponentov. Spája teda LED čipy, odpory, diódy a ďalšie obvody. Tým je zabezpečená rovnomerná distribúcia elektriny po celej dĺžke LED pásika. 

Základné princípy napätia LED pásika:

Napätie LED pásikov závisí od troch faktorov:

  • Napätie LED diód;
  • Kompatibilita s napätím komponentov;
  • Napätie napájacieho zdroja.

Napätie LED

LED diódy použité na LED pásikoch majú individuálnu požiadavku na napätie. Toto napätie sa zvyčajne označuje ako „Forward Voltage“ alebo „VF“. Je to minimálne napätie, ktoré LED dióda potrebuje na vyžarovanie svetla. Požiadavka na toto napätie sa líši v závislosti od typu a farby LED diódy. Napríklad biela LED zvyčajne potrebuje okolo 3 až 3,4 voltov. To sa môže líšiť pre iné farby svetla.

Modrá LED dióda: 3,0 - 3,2V

Zelená LED dióda: 3,0 - 3,2V

Červená LED dióda: 2,0 - 2,2V

Kompatibilita s napätím komponentov

LED pásiky sa skladajú z rôznych komponentov. Patria sem integrované obvody, odpory, diódy a kondenzátory. Napätie každého z týchto komponentov sa musí zhodovať s napätím LED. Ak sa napätie nezhoduje, môže to komponenty poškodiť. 

Napájacie napätie

Napätie napájacieho zdroja je známe ako "vstupné napätie“ alebo "napájacie napätie“. Je to externé napätie, ktoré je dodávané do LED pásika. Keďže LED pásiky sú citlivé na napätie, je nevyhnutné zabezpečiť, aby sa napätie LED diód a ich komponentov zhodovalo s napätím napájacieho zdroja. Ak použijete vyššie alebo nižšie napätie, LED pásik nebude fungovať optimálne a poškodí sa. 

Konfigurácia LED diód:

LED diódy LED pásika môžu byť usporiadané v dvoch typoch konfigurácie:

  • sériová;
  • paralelná.

Sériový obvod 

V sériovom obvode sú LED diódy dosky plošných spojov zapojené medzi sebou. To znamená, že koniec jedného LED čipu je spojený so začiatkom druhého. Výsledkom je, že elektrický prúd preteká postupne každou LED diódou. V sériovom obvode prechádza cez všetky LED rovnaké množstvo prúdu a napätie sa sčítava.

Series-Circuit-01

Výhody:

  • Efektívne využite napájacie napätie.
  • Je potrebných menej pripojení a komponentov.
  • Jednoduchá konfigurácia obvodu. 

Nevýhody: 

  • Jedna porucha LED môže narušiť celý obvod.
  • Zmeny napätia medzi LED môžu viesť k nerovnomernému osvetleniu.

Paralelný obvod 

V paralelnom obvode je niekoľko LED spojených vedľa seba, každá s odlišnou vetvou. Každá z týchto vetiev je priamo napojená na zdroj energie. Výsledkom je, že napätie na každom komponente zostáva konštantné. Prúd je však rozdelený medzi vetvy.

Parallel-Circuit-01

Výhody:

  • Ak jedna LED zlyhá, ostatné pokračujú v činnosti.
  • Každá LED môže byť ovládaná nezávisle.
  • Vybavenie pokročilými funkciami osvetlenia (IC čip), ako je miešanie farieb alebo animácia.

Nevýhody: 

  • Zložitá konfigurácia obvodu.
  • Vyžadujú viac káblov.
  • Nerovnomerné rozloženie výkonu.
  • Jas všetkých LED diód nie je rovnaký.

Hodnoty napätia pre LED pásiky:

Nízkonapäťový LED pásik

Všeobecne sa LED pásiky považujú za svietidlá s nízkym napätím. Nízkonapäťové LED pásiky sú napájane jednosmerným napätím (DC) 5V, 12V alebo 24V. LED pásik napájaný DC 5V bude síce úspornejší ale bude mať na svojom konci výraznejší pokles napätia ako LED pásik s 24V napájacím zdrojom. Preto sa LED pásiky s vyšším napätím používajú na väčšie vzdialenosti LED osvetlenia. Pre viac informácií o poklese napätia navštívte náš BLOG s článkom Pokles napätia pri RGB-IC LED pásikoch. 

Vysokonapäťový LED pásik

Vysokonapäťové LED pásiky sú napájané vysokým striedavým napätím (AC). Väčšinou sú napájané s AC 110V, 120V, 230V alebo 240V.
Tradičný vysokonapäťový LED pásik na trhu má na začiatku napájaciu zástrčku na zmenu striedavého napätia AC na jednosmerné napätie DC. Vďaka vysokému napätiu sa takéto LED pásiky väčšinou používajú v exteriéry na veľké vzdialenosti (aj 50 metrov) bez poklesu napätia na jeho konci.