Doprava ZDARMA pri nákupe už nad 60 EUR

FAQ - Najčastejšie otázky

FAQ-main-picture-dekstop0FAQ-main-picture-mobile0

 

FAQ - Najčastejšie otázky

Všeobecné
Čo je programovateľný / adresovateľný RGB-IC LED pásik?

Adresovateľný LED pásik je LED pásik s riadiacimi integrovanými obvodmi, ktoré umožňujú ovládať jednotlivé LED alebo skupiny LED. Môžete ovládať konkrétnu časť LED pásika, a preto sa nazýva „adresovateľný“. Adresovateľný LED pásik sa tiež nazýva digital led strip, pixel led strip, magic led strip, alebo dream color led strip.

Ako adresovateľný RGB-IC LED pásik funguje?

Adresovateľný LED pás dostáva inštrukcie z SPI ovládača a následne riadiaci IC čip na adresovateľnom LED pásiku mení farbu alebo jas LED osvetlenia podľa vašich pokynov v aplikácii, kde máte na výber aj z mnoha svetelných efektov.

Ako zapojiť adresovateľný RGB-IC LED pásik?

Pripojte dátový DATA kábel (zelená, modra farba) adresovateľného LED pásika k SPI ovládaču spolu s plusovým V+ (červená farba) a mínusovým GND káblom (biela farba). Následne pripojte napájací kábel k SPI ovládaču zo siete.

Ako ovládať adresovateľný RGB-IC LED pásik?

Na ovládanie adresovateľných LED pásikov je potrebné použiť vhodný SPI ovládač ktorý ma v sebe už predinštalovanú aplikáciu pomocou ktorej si svoj RGB-IC LED pásik prispôsobíte.

Čo je neprogramovateľný / neadresovateľný klasický RGB LED pásik?

Neadresovateľné klasické RGB LED diódy nemajú IC čip, nemôžete ovládať časť RGB LED jednotlivo, môžete ovládať iba všetky neadresovateľné RGB LED diódy súčasne. To znamená, že LED pásik môže mať po celej svojej dĺžke iba jednu zvolenú farbu.

Je lepšie klasické RGB alebo adresovateľné RGB-IC?

Adresovateľné RGB-IC je lepšie. Keďže adresovateľné RGB-IC je oveľa flexibilnejšie, môže dosiahnuť viac svetelných efektov a individuálne nastavenie vďaka SPI ovládaču.

Sú adresovateľné LED pásiky energeticky efektívne?

Áno, LED pásiky sú vo všeobecnosti energeticky účinné a úsporné, ale celková spotreba energie závisí od počtu LED diód, úrovne jasu a frekvencie ich používania.

Čo robí RGB-IC adresovateľné LED pásiky adresovateľnými?

Integrované obvody (IC) na LED pásikuSPI ovládač.

Aký je rozdiel medzi WS2812B RGB-IC a SK6812 RGBW-IC?

LED pásik SK6812 obsahuje okrem R-G-B diód aj osobitnú bielu LED diódu, vďaka ktorej pásik vyžaruje plnohodnotné biele svetlo. (0,0,0,255)

LED pásik WS2812B obsahuje len R-G-B diódy, vďaka ktorým vytvára “biele“ svetlo kombináciou červenej, zelenej a modrej diódy, čo má za následok "modrastý" nádych. (255,255,255)

Čo je lepšie RGB-IC alebo RGBW-IC?

RGBW-IC je lepšie, pretože RGBW má samostatnú bielu LED diódu, ktorá vytvára plnohodnotné biele svetlo. Kombináciou R-G-B diód spolu s bielou LED diódou vytvára tento LED pásik tiež širšie spektrum odtieňov a krajšie živšie farby.

Môžu sa adresovateľné RGB-IC LED pásiky strihať?

Áno, RGB-IC LED pásik môžete strihať na vyznačenej rezacej linke bez toho aby sa pásik poškodil.

Aký je rozdiel medzi LED pásikom WS2815 a WS2812B?

LED pásik WS2815 je napájaný 12V napätím, vďaka čomu zvládne väčšiu vzdialenosť bez toho aby bolo treba použiť jednu z metód "vstrekovania energie" v dôsledku poklesu napätia. Jeho ďalšou výhodou je záložný dátový vodič, vďaka čomu patrí k najspoľahlivejším LED pásikom. Pre viac informácií o LED pásiku WS2815 kliknite TU.

LED pásik WS2812B je napájaný 5V napätím, vďaka čomu takýto 5m (60Leds/m) pásik bude mať na svojom druhom konci výraznejší pokles napätia a bude treba priviesť dodatočné napätie jednou z metód "vstrekovania energie" (Tento problém však dokáže vyrieši funkcia "obmedzovača prúdu" v aplikácii WLED (v príslušných ovládačoch) na úkor celkového jasu LED pásika). Pre viac informácií o LED pásiku WS2812B kliknite TU.

Môžu sa dva RGB-IC LED pásiky spojiť?

Áno môžu. RGB-IC pásiky jednoducho spojte cez JST SM konektory, ktoré už väčšinou pásiky majú naspájkované na oboch koncoch alebo v prípade ak bol LED pásik odstrihnutý, použite vhodné konektory. V prípade potreby dokonalého spoja sa môžu k sebe priamo naspájkovať.

Čo znamená “IC“ v názve RGB-IC?

“IC“ znamená Independent Control (nezávislá kontrola).

Sú adresovateľné LED pásiky vodeodolné?

LED pásiky so stupňom krytia IP65 a vyššie sú vodeodolné.

LED pásiky so stupňom krytia IP20 nie sú vodeodolné.

(Pásiky s krytím IP65 vďaka silikónovej vrstve majú o niečo lepší rozptyl svetla ako pásiky s krytím IP20.)

Pre viac info navštívte náš BLOG s článkom Čo znamená IP ochrana?

Je potrebný pre adresovateľné LED pásiky špeciálny ovládač?

Áno, vyžadujú ovládače schopné odosielať digitálne signály na individuálne ovládanie farby a jasu každej LED.

Pre viac info navštívte náš BLOG s článkom DMX512 vs. SPI komunikačný protokol.

Aký je rozdiel medzi RGB-IC LED pásikom a RGBW-IC LED pásikom?

RGB pásiky môžu zobrazovať farby pomocou kombinácie červenej, zelenej a modrej LED. RGBW pásiky pridávajú bielu LED pre čistejšie biele tóny a viac farebných variácií.

Môžu adresovateľné LED pásiky fungovať so systémami chytrej domácnosti ovládanými hlasom?

Áno, s príslušným ovládačom, ktorý sa integruje so systémami domácej automatizácie, ako je Amazon, Alexa alebo Google Assistant, môžete ovládať svoje LED pásy pomocou hlasových príkazov.

Ako mam napájať LED pásik bez poklesu napätia?

Pri dlhých LED pásikoch by sa malo napájanie privádzať do viacerých bodov pozdĺž pásika jednou z metód vstrekovania energie, aby sa zabránilo poklesu napätia a zabezpečil sa rovnomerný jas a farba. Záleží hlavne od celkovej dĺžky a typu LED pásika, taktiež aj od veľkosti napájacieho napätia LED pásika. Pre viac info navštívte náš BLOG o Poklese napätia.

Môžem pripojiť viacero LED pásikov k rovnakému napájaciemu zdroju?

Áno, k rovnakému napájaciemu zdroju môžete pripojiť viacero LED pásikov, ale musíte zabezpečiť, aby výkon celkových LED svetiel nepresiahol 80% výkonu zdroja. Z bezpečnostných dôvodov by mala byť 20% rezerva výkonu v napájacom zdroji.

Sériové pripojenie:

Keď zapojíte viacero LED pásikov do série, môže nastať problém s poklesom napätia. Čím ďalej sú LED pásiky od zdroja napájania, tým bude pokles napätia väčší a ledky budú mať tlmený vzhľad a nerovnomernú farbu. V tomto prípade môže pomôcť zapnutá funkcia obmedzovača prúdu v aplikácii WLED v príslušných ovládačoch na úkor celkového jasu LED pásika.

Paralelné pripojenie:

Jednou z možnosti ako minimalizovať pokles napätia je, že môžete LED pásiky pripojiť k napájaciemu zdroju paralélne (paralélne vstrekovanie energie).

Čo znamená SPI ovládač?

Serial Peripheral Interface (SPI) je špecifikácia synchrónneho sériového komunikačného rozhrania používaná na komunikáciu na krátke vzdialenosti.

SPI ovládače sú obľúbené pre svoju jednoduchosť a flexibilitu, najmä v menších projektoch alebo tam, kde má používateľ priamu kontrolu nad programovaním. 

Pre viac info navštívte náš BLOG s článkom DMX512 vs. SPI komunikačný protokol.

Môžem napájať LED pásik pomocou powerbanky?

Áno, LED pásiky môžete napájať pomocou powerbanky. Musíte sa však uistiť, že konštantné výstupné napätie powerbanky je kompatibilné s napätím LED pásika.

Čo je to "Pixel" ?

V oblasti adresovateľných LED pásikov „pixel“ označuje najmenší ovládateľný prvok LED pásika. To sa môže líšiť v závislosti od napätia a konštrukcie pásika. Všeobecne platí, že pre 5V pásiky jedna LED dióda tvorí jeden pixel, ktorý ponúka individuálnu kontrolu nad farbou a jasom tejto LED. Pri 12 V môže byť pixel buď jedna LED alebo pozostávať z troch LED zoskupených do jednej ovládateľnej jednotky IC.

Maximálne aká dĺžka RGB-IC LED pásika môže byť zapojená do série?

Maximálna dĺžka nepretržitého chodu LED pásika závisí od jeho napätia a spotreby energie. Pásiky s vyšším napätím (napr. 12 V) môžu byť dlhšie ako pásiky s nižším napätím (napr. 5 V), než dôjde k poklesu napätia.

Avšak s ovládačmi s predinštalovanou aplikáciou WLED so zapnutou funkciou “obmedzovač prúdu“ vám prispôsobí maximálny jas bez toho aby sa pokles napätia vizuálne prejavil (okrem nižšieho jasu). Treba tiež brať do úvahy aký maximálny počet pixelov váš SPI ovládač zvládne ovládať. 

Čo je to SMD 5050?

SMD 5050 je púzdro s rozmermi 5,0 mm x 5,0 mm v ktorom sú uložené RGB diódy spolu s riadiacim IC čipom.  S čipom tri v jednom SMD5050 môžete vytvoriť milióny odtieňov v RGB osvetlení.

Pre viac info navštívte náš BLOG s článkom Aké typy LED pásikov poznáme?

Koľko LED pásikov môžem zapojiť na jeden napájací zdroj?

K napájaciemu zdroju môžete pripojiť toľko LED pásikov, koľko chcete, ale musíte zabezpečiť, aby celkový výkon LED pásikov nepresiahol 80% výkonu napájacieho zdroja a riadiaca jednotka zvládla ovládať daný počet adresovateľných pixelov.

Môžem ovládať adresovateľný LED pásik so smartfónom?

Áno, k dispozícii sú SPI ovládače, ktoré sa pripájajú k LED pásikom a dajú sa ovládať pomocou aplikácií pre Android, iOS alebo Windows cez domácu Wi-Fi sieť.

Koľko pixelov (IC) zvládne ovládať riadiaca jednotka s čipom ESP32/ESP8266?

Ideálne maximálne množstvo je 800 pixelov pre obnovovaciu frekvenciu cca 40 snímkov za sekundu. Pre 1000 pixelov je to cca 30 snímkov za sekundu. Pre 1400 až 1500 je to cca 20 snímkov za sekundu. Obnovovacia frekvencia je obmedzením pre pixely, nie pre ovládač na ktorom bežia. Pri zvažovaní niektorých ďalších vecí, ako je napríklad prijímanie údajov Wi-Fi, ako aj pamäte RAM dostupná v danom ovládači, môžu byť určité limity, pokiaľ ide o obnovovaciu frekvenciu.

Pri presiahnutí maximálneho povoleného množstva ovládaných pixelov, zvolené efekty na LED pásiku môžu byť spomalené alebo sa budú zasekávať. 

Aký je rozdiel medzi čipom ESP32 a ESP8266?

ESP32 je výkonnejší ako ESP8266. ESP32 má rýchlejšie Wi-Fi, viac pamäte a má dvojjadrový procesor s frekvenciou 160 MHz - 240 MHz, zatiaľ čo čip ESP8266 má jednojadrový procesor s frekvenciou 80 MHz. 

ESP32 - 4MB flash pamäť

ESP8266 - 2MB flash pamäť

Maximálne aký dlhý môže byť adresovateľný LED pásik?

Maximálna dĺžka závisí od napájania a integrity dátového signálu. Pri dlhších pásikoch možno budete musieť použiť metódu vstrekovania energie do viacerých bodov pásika a použiť zosilňovače signálu pre dátový kábel (ak vzdialenosť medzi ovládačom a prvou LED je nad cca 10 metrov). V prípade samostatného dátového 10m kábla sa použije 249Ω rezistor a v prípade 3-žilového kábla ( V+, GND a DATA vodič sú vedené vedľa seba ) sa použije 33Ω rezistor.

COB LED pásik
Ako COB LED pásiky fungujú?

LED čip je osadený priamo na flexibilnom povrchu (FPC) a je pokrytý vrstvou fosforu, ktorá pôsobí ako difúzor na povrchu čipu. Vďaka malej veľkosti čipu môže byť hustota čipov COB LED pásikov vysoká a môže presiahnuť 500 čipov na meter.

Môžu sa COB LED pásiky strihať?

Áno, COB LED pásik môžete strihať ale len na vyznačenom mieste na pásiku a následne ich môžete tiež spájať flexibilnými konektormi alebo priamo v mieste rezu naspájkovať tak isto ako aj SMD LED pásiky.

Sú COB LED pásiky účinnejšie ako SMD LED pásiky?

Nie, svetelná účinnosť COB LED pásikov nie je taká dobrá ako u SMD LED pásikov.

COB LED pásiky majú vo všeobecnosti svetelnú účinnosť 100 LM/W, zatiaľ čo SMD LED pásiky môžu mať svetelnú účinnosť až 150 LM/W.

Môžu sa COB LED pásiky používať v exteriéry?

Áno, COB LED pásiky ako aj SMD môžu byť použité vonku, ak sú špeciálne určené na vonkajšie použitie. Hľadajte pásiky s príslušným hodnotením IP (Ingress Protection), ktoré označuje odolnosť voči prachu a vode, napríklad IP65 alebo vyššie.

Pre viac info navštívte náš BLOG s článkom Čo znamená IP ochrana?

Ako mam napájať COB LED pásik?

Napätie napájacieho zdroja sa musí zhodovať s požiadavkami na napätie pásika a jeho príkon by mal byť dostatočný na zvládnutie celkovej spotreby energie pásika s 20% rezervou kapacity napájacieho zdroja pre bezpečnosť.

Maximálne aká dĺžka COB LED pásika môže byť zapojená do série?

Maximálna dĺžka nepretržitého chodu COB LED pásika závisí od jeho napätia a spotreby energie. Pásiky s vyšším napätím (napr. 12V) môžu byť dlhšie ako pásiky s nižším napätím (napr. 5V), než dôjde k poklesu napätia.

Avšak s ovládačmi s predinštalovanou aplikáciou WLED so zapnutou funkciou “obmedzovač prúdu“ vám prispôsobí maximálny jas bez toho aby sa pokles napätia vizuálne prejavil (okrem nižšieho jasu). Treba tiež brať do úvahy aký maximálny počet pixelov váš SPI ovládač zvládne ovládať. 

Môžu sa COB LED pásiky opravovať ak prestane nejaká časť fungovať?

Oprava COB LED pásikov môže byť náročná vzhľadom na ich konštrukciu. Ak časť pásiku zlyhá, je často jednoduchšie túto časť vymeniť, než sa pokúšať o opravu. Čiže vystrihnúť celú skupinu lediek na vyznačených miestach a následne COB LED pásik spojiť konektorom alebo priamo naspájkovať.

Vyžadujú si COB LED pásiky dodatočné chladenie?

Zatiaľ čo COB LED pásiky majú vo všeobecnosti lepšie tepelné hospodárenie ako SMD pásiky, ich inštalácia na hliníkový profil môže predĺžiť ich životnosť zlepšením odvodu tepla.

Aký je rozdiel medzi COB a SMD LED pásikom?

COB LED pásik tvorí nepretržitý súvislý pás svetelného zdroja bez medzier.

SMD LED pásik je tvorený RGB diódami uloženými v puzdre (SMD5050) ktoré sú na pásiku usporiadané vedľa seba s určitou vzdialenosťou čo má za následok “bodový“ efekt usporiadania lediek na pásiku.

Pre viac info navštívte náš BLOG s článkom Aký je rozdiel medzi COB a SMD LED pásikom?

Riešenie problémov
Prečo LED pásik nefunguje?

LED svetelné pásiky sa môžu poškodiť z niekoľkých dôvodov. V niektorých prípadoch môžu byť na vine vonkajšie faktory, ako je napájací zdroj alebo ovládač, ktorý so zariadením nefunguje správne. Niekedy môže byť problém s tým, ako sú vaše LED pásiky spojené (zle naspájkovaný spoj) alebo celkovo nesprávne zaobchádzanie s LED pásikom ktoré ho poškodí.

Ako resetovať LED pásik?

Odpojenie a opätovné pripojenie je jediný spôsob, ako ho resetovať, čo sa zvyčajne robí po výpadku elektrickej energie v domácnosti. Stačí odpojiť napájací zdroj od ovládača a opätovne zapojiť. Poprípade niektoré ovládače majú na sebe mechanické tlačidlo "Reset". 

Aká je životnosť LED pásikov?

Typická LED vydrží prevádzkových cca 50 000 hodín.

Prečo mi bliká LED pásik?

Nekvalitné pripojenia, diely, ktoré spolu nefungujú dobre, poklesy napätia pri dlhých LED zapojeniach a zdroje napájania, ktoré sú pokazené alebo preťažené, to všetko môžu byť faktory blikania.

Prečo ledka na LED pásiku väčšinou zlyháva?

Aj keď existuje veľa základných dôvodov, prečo sa LED osvetlenie poškodí, hlavnou príčinou je teplo. Väčšina porúch LED diód na pásiku, tak aj v ovládačoch, je spôsobená prehriatím. Môže to vyplývať z niekoľkých rôznych konštrukčných a montážnych chýb.

Ako opraviť nefunkčnú ledku na pásiku?

Problém sa dá vyriešiť odstrihnutím celého segmentu (adresovateľného IC obvodu) a opätovne spojiť odstrihnutú časť spájkovaním alebo príslušnou spojkou pre LED pásiky.

Riadiaca jednotka sa mi nechce automaticky pripojiť na moju domácu Wi-Fi sieť

Ak sa vaša riadiaca jednotka nepripojí automaticky na domácu Wi-Fi sieť po prvom nastavení, skontrolujte, či ste zadali správny názov (SSID) a heslo vašej Wi-Fi siete do nastavení.

⚠️ Pozor na veľké/malé písmená a medzery! Ak sú údaje nesprávne, zariadenie sa nespáruje a spustí vlastnú Wi-Fi sieť (napr. sieť WLED-AP), ku ktorej sa musíte pripojiť znova a opraviť údaje.

Ako resetovať riadiacu jednotku do továrenských nastavení?

1.) Priamo v aplikácii: Config ⇒ Security ⇒ Factory Reset

2.) Hardvérovým tlačítkom: Dlhým podržaním hardvérového tlačítka (napr. "OPT" alebo "Boot") na 5 - 10 sekúnd.

Časť LED pásika mi chaoticky bliká.

Časť LED pásika od jedného bodu až po koniec pásika vydáva chaotické formácie osvetlenia. V tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou sa poškodil nejaký komponent na LED pásiku v dôsledku nesprávnej manipulácie. Príčinou môže byť tiež spálený (prehriaty) rezistor pred samotnou ledkou pri spájkovaní dvoch časti LED pásika dohromady.

Riešenie problému je odstrihnutie celého segmentu riadiaceho IC čipom na vyznačených miestach na mieste od ktorého blikanie začína, a následne spojenie pásika s konektorom alebo opätovným naspájkovaním.

Zvyšovaním jasu sa LED pásik vypne a riadiaca jednotka reštartuje.

S najväčšou pravdepodobnosťou došlo k preťaženiu napájacieho zdroja v dôsledku čoho sa zdroj vypne. Najjednoduchší spôsob ako problém vyriešiť je, že v aplikácií WLED nastavíme obmedzovač prúdu na nižšiu hodnotu (obmedzíme celkový maximálny jas LED pásika), alebo druhý odporúčaný spôsob je zvoliť napájací zdroj s väčšou kapacitou ktorý poskytne dostatočné množstvo ampérov.

Ako vyriešim pokles napätia na LED pásiku?

Možnosti je viacej. Pre viac informácií navštívte náš BLOG s článkom Pokles napätia pri RGB-IC LED pásikoch.